قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

دانش آموختگان گياهپزشكي دانشگاه شاهد - گزارش کار آزمایشگاه گیاه شناسی جلسه دوم
 
دانش آموختگان گياهپزشكي دانشگاه شاهد
گیاه پزشکی ورودی 87 دانشگاه شاهد تهران
درباره وبلاگ


مقالات , گزارش کار آزمایشگاه , نمونه سوالات امتحانی و مطالب مورد نیاز بچه های گیاه پزشکی 87 مخصوصا بچه های دانشگاه شــــــــاهــــــــــــد تهران
سه شنبه چهاردهم آبان ۱۳۸۷ :: 20:1 ::  نويسنده : مدیریت

مقدمه:

تحقیق وبررسی در مورد گیاهان می تواند از دیدگاهای مختلف صورت گیرد.لذا علم گیاه شناسی شامل قسمتهای مختلفی می باشد كه یكی از انواع آن كه در این سری آموزشی بحث می شود علم تشریح یا آناتومی است . به ساده ترین بیان , این علم در مورد ساختمان داخلی اندامهای گیاهی بحث می كند كه خود شامل دو بخش سلول شناسی و بافت شناسی می باشد.   

پلاستها :

كه به مجموع آنها پلاستيدوم مي گويند ويژه سلولهاي گياهي است . در سلولهايي كه حد اكثر رشد خود را كرده اند پلاستها اشكال متفاوت دارند و مواد مختلفي را در خود ذخيره مي كنند.

پلاستها را برحسب مواد محتوی آنها با انواع زیر تقسیم می كنند كه هر یك مفصلا شرح داده خواهد شد :

1).كلروپلاست . 2). آمیلوپلاست . 3) كروموپلاست . 4). الئوپلاست و نوع پلاست به نام لوكوپلاست كه پلاست اولیه بوده و پلاستهای دیگر از آن نشات می گیرند.

نكته مهم اینست كه مواد موجود در پلاستها معمولا در جریان رشد و تخصیص یافتن سلول تغییر و تحول می یابند و به مواد دیگری تبدیل می شوند . برای مثال میوه نارس به علت داشتن كلروپلایت فراوان سبز رنگ است ولی هنگام رسیدن میوه رنگ آن تغییر می كند و كلروپلاستها تبدیل به كرموپلاست می شوند ویا اگر ریشه تازه روییده جو را در مقابل نور قرار دهیم پلاستهای اولیه بی رنگ ( لكوپلاست) تبدیل به كلروپلاست می شوند و اگر مجددا آنها را در تاریكی قرار دهیم كلروپلاستها تبدیل به كروموپلاست می شوند .

حال به طور جداگانه به بررسی هر كدام از پلاستها می پردازیم :

 

 

 

1. كلروپلاست :

كلروپلاست در جلبكها محتوی نشاسته (امیدون ) بوده و خاص بافت پارانشیم ذخیره ای هستند و در بخش های عمقی اندامها وجود دارند . منشا آمیلوبلاستها . لوكوپلاستها هستند . در اندامها و بافتهای دخیره ای همه لكوپلاستها همزمان محتوی نشاسته نمی شوند .برخی ممكن است هیچگاه تبدیل به آمیلوپلاست نشوند وبرخی نیز ممكن است بسیار دیر محتوی آمیدون گردند

محتوی ماده كلروفیل بوده وسبز رنگ است .شكل كلروپلاست در گیاهان آوندی تقریبا مشابه و یكنواخت و عدس مانند است . ولی تعداد آنها در سلولهای گیاهی بسیار متفاوت است مثلا در سلولهای گیاه علف خوك یا سلاژینل فقط یك كلروپلاست وجود دارد . ودر برخی گیاهان آوندی این تعداد به 100 ویا بیشتر هم می رسد . كلروپلاستها در جلبكها بسیار مختلف و متنوع ترند كه به آنها كروماتوفور گویند . كروماتوفور جلبك علاوه بر كلروفیل ممكن است حاوی مواد رنگی دیگری باشد . كروماتوفور در جلبك اسپیروژیر مارپیچی و در مروكارپوس ورقه مانند است . كلروپلاست در عمل فتوسنتز دخالت دارد و چون تشكیل كلروفیل و فعالیت آن احتیاج به نور دارد از این رو كلروپلاست در سطح خارجی ساقه های جوان و در اندامهای هوایی دیگر مانند برگها پراكنده اند.  

2. آمیلوپلاست :

نشاسته ابتدا به صورت دانه های كوچم غوطه ور در پلاستها ظاهر می گردند سپس به تدریج به حجم آنها افزوده می شود . این افزایش حجم به صورت پیدایش صبقات متحد المركزی به دور یك نقطه مركزی صورت می گیرد كه به این نقطه مزكری اصطلاحا ناف می گویند لازم به ذكر است كه شكل و اندازه دانه های نشاسته در گیاهان مختلف متفاوت است .مثلا نشاسته در سیب زمینی تخم مرغی و در نخود كلیوی شكل می باشد . دانه های نشاسته با نور پلاریزه در زیر میكروسكوپ پدیده صلیب سیاه را نشان می دهند كه مربوط به ساختار كریستالی نشاسته می باشد .در این حالت دانه نشاسته كروی و سیاه رنگ دیده می شود كه ساختاری صلیب مانند آنرا به 4 قسمت تقسیم می كند.

3. كرموپلاستها :

 عبارتند از پلاستهایی كه مواد رنگی غیر از كلروفیل دارند .كروموپلاستها غالبا از لوكوپلاست بوجود می آیند و بتدریج از رنگیزه های زرد یا قرمز كه در آب نامحلول می باشند انباشته می شوند . رنگیزه های مزبور به خوبی در چربی حل می شوند و به همین دلیل به آنها لیپوكروم هم می گویند . به طور كلی لیپوكروم ها از گروه كارتنوئید ها هستند و كاروتن سر دسته این گروه است. مواد كارتنوئیدی مشتقات ایزوپرن وبه صورت بلورهای كوچك هشتند .(برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به كتاب بیوشیمی لنینجر مراجعه نمایید ). كاروتن عامل ایجاد رنگ نارنجی در هویج است . لیكوپن نیز نوعی كارتنودید است كه در گوجه فرنگی وجود دارد (عامل رنگ قرمز گیاه ) . گزانتین كه عامل رنگ زرد بسیاری از گلبرگها ست نیز در گروه كارتنوئیدها قرار دارد .

 

مواد و وسایل:

مواد مورد استفاده : آب مقطر , برگ خزه, برش سیب زمینی, برشی از گوجه فرنگی , دانه کرچک

وسایل : میکروسکوپ نوری , لام و لامل , پنس , تیغ , قطره چکان, گلیسیرین .

     مشاهده و بررسی :

در اول برای مشاهده  برگ خزه قسمت کوچکی از برگ خزه را به وسیله تیغ بریده و با پنس روی لام میگذاریم و سپس یک قطره آب مقطر روی نمونه  ریخته ولامل را به آرامی روی آن میگذاریم و بعد نمونه قرار داده شده زیر میکروسکوپ را با کمک پیچ تنظیم میکروسکوپ که وضوح تصویر را تنظیم میکند می بینیم وآن را مشاهده وبررسی میکنیم و شکل آن را در آخر نیز میکشیم .

برای مشاهده سلول سیب زمینی به وسیله تیغ قسمتی از گوشته  آن را خراش داده و به وسیله پنس آن راد روی لام میگذاریم ویک قطره آب مقطر روی نمونه خراش داده شده سیب زمینی میریزیم و به آرامی لامل را روی آن میگذاریم این نمونه نیز در زیر عدسی های میکروسکوپ قرار داده شد وبه وسیله عدسی های با بزرگنمایی متفاوت مشاهده وبررسی شد

  برای مشاهده سلول گوجه فرنگی به وسیله تیغ قسمتی از گوشته گوجه فرنگی خراش داده شد و به وسیله پنس بر روی لام قرار میدهیم یک قطره گلیسیرین بر روی نمونه مورد نظر می ریزیم و لامل را از پهلو بر روی آن قرار میدهیم که این نیز با بزگنمایی های متفاوت اجزای آن  قابل مشاهده است که یک مشخصه آن کروموپلاست قرمز رنگ آن است .

برای مشاهده کلروپلاست گیاه برگ بیدی قسمت نازکی از آن را  به شکل عرضی به وسیله تیغ بریده وروی لام میگذاریم یک قطره آب مقطر را به وسیله قطره چکان و شیشه ساعتی بر روی لام میگذاریم و سپس لامل را روی آن قرار میدهیم و با کمک عدسی های با بزگنمایی مختلف اجزای آن را مشاهده میکنیم .

برای سلول گوجه ابتدا برشی از گوجه فرنگی تهیه کرده وبا تیغ برش نازکی از ان تهیه کرده ( بر سطح داخلی با تیغ می کشیم ) عصاره را روی لام گذاشته ویک قطره گلیسیرین به آن اضافه میکنیم ولامل را روی آن قرار داده و مشاهدات را ادامه می دهیم .

    نتیجه گیری وبحث :

کلروپلاست خزه حاوی ماده کلروفیل بوده سبز رنگ است .

در غدد سیب زمینی دانه های نشاسته به صورت تخم مرغی شکل قابل مشاهده هستند و دارای خط های تیره و روشن هستند و نیز شکل ناف دانه های نشاسته در سیب زمینی نقطه ای شکل است .

در سلول گوجه فرنگی کروموپلاست به رنگ قرمز قابل مشاهده است و به شکل های سوزنی و میله ای وجود دارند .

 
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ نیست |
 
بک لینک فا