قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

دانش آموختگان گياهپزشكي دانشگاه شاهد - درمان ضرب ديدگي با استفاده از گياهان دارويي
 
دانش آموختگان گياهپزشكي دانشگاه شاهد
گیاه پزشکی ورودی 87 دانشگاه شاهد تهران
درباره وبلاگ


مقالات , گزارش کار آزمایشگاه , نمونه سوالات امتحانی و مطالب مورد نیاز بچه های گیاه پزشکی 87 مخصوصا بچه های دانشگاه شــــــــاهــــــــــــد تهران
چهارشنبه دوم شهریور ۱۳۹۰ :: 10:40 ::  نويسنده : محمد اعظمی
يکي از مشکلاتي که ورزشکاران رشته هاي مختلف با آن روبرو مي باشند ضرب ديدگي در حين تمرين و رقابت هاي ورزشي مي باشد .
به همين منظور مي توان گفت ; جدا از درمان هاي طبي مي توان با استفاده از داروهاي گياهي نيز اين ضرب ديدگي ها را درمان نمود.

علايم و نشانه هاي ضرب ديدگي:
* درد و تورم در ناحيه تورم
* ممکن است طرح لباس مصدوم کبودي روي پوست نقش ببندد در صورت مشاهده چنين حالتي آنرا به عنوان يک حالت بالقوه خطرناک در نظر بگيريد. چون به احتمال زياد اندام هاي زيرين صدمه ديده اند.
* ناحيه جراحت به رنگ آبي ارغواني تغيير رنگ مي کند.
عوامل ايجاد کننده ضرب ديدگي:
* افتادن اشيا» سنگين روي اندام هاي گوشتي بدن مثل ران ها يا باسن.
* اصابت شديد اندام هاي بدن به اجسام
* برخورد بدن به زمين يا افتادن روي بدن
* خونريزي داخلي قابل توجه

گياهان دارويي:
* سرکه: اگر سرکه را با عسل مخلوط کرده و بر محل ضرب خوردگي بمالند موثر است. بخصوص اگر اين ضرب خوردگي در نواحي اطراف چشم باشد.
* عرق کامفره: محل ضرب خوردگي را روزانه سه بار با آرامي با عرق کامفره بشوئيد. سپس ضمادي از جعفري پخته شده روي آن بگذاريد درد را تخفيف و التيام مي بخشد. اگر ضماد سرد شد دوباره آن را گرم کنيد.
* دم اسب: مصرف جوشانده دم اسب به نسبت يک کيلوگرم گياه در يک ليتر آب براي کمپرس بر روي زخم ها يا ضرب خوردگي هاي اعضا» بکار مي رود. دم اسب خاصيت بندآورنده خون دارد چه اينکه اين خونريزي داخلي باشد يا خارجي و اين خاصيت دم اسب مربوط به وجود سليس در آن مي باشد.
* پامچال: ieclerc :Dr آن را در رفع ناراحتي هاي ناشي از ضرب خوردگي اعضا» در استعمال خارجي توصيه مي کند براي اين کار کمپرس 5 درصد عصاره روان آن را در آب جوش و با جوشانده 100 گرم ريشه گياه در يک ليتر آب به طوريکه در محلول پس از جوشاندن به يک سوم تقليل يابد. بر روي عضو اثر داده شود. سريعا موجب بهبود ضرب خوردگي مي شود.
* ريشه پامچال: براي درمان ورم و کوفتگي که در اثر ضربه به ظهور مي رسد و همچنين دفع خون مردگي حاصل از ضرب خوردگي کمپرس جوشانده ريشه پامچال درمان کننده موثر نيست. براي اين کار بايستي يکصد گرم از ريشه تازه پامچال را در يک ليتر آب بجوشانيد تا حدود يک سوم حجم آن بجوش برود و کم شود. بعد آن را صاف کنيد و با آن محل ضرب ديده را کمپرس کنيد.
* تاج ريزي پيچي: له شده برگ هاي تازه تاج ريزي پيچي و گذاشتن آنها در محل ضرب خوردگي موجب بهبود آن مي شود. براي اين منظور 100 گرم تا 200 گرم جوانه و برگ تازه گياه در يک ليتر آب به منظور تهيه لوسيون براي استعمال خارجي مفيد است.
* سيب زميني: 200 گرم سيب زميني را پوست بکنيد و آن را به مدت 20 دقيقه بجوشانيد سپس آن را با ماشين چرخ گوشت و يا ساير وسايل ممکنه له کنيد و به صورت پوره درآوريد سپس آن را در پارچه نازکي بريزيد. سپس از رنده کرده خام آن را بر روي محل ضرب ديدگي ميگذارند.
سيب زميني پخته اگر با گياهان لعابدار به صورت جوشانده درآيد و ضماد آن بر روي ضرب خوردگي ها قرار داده شود اثر آرام کننده و معالج ظاهر خواهد کرد.
* کنف: اگر دانه کنف را له کرده بر محل ضرب ديدگي و ضرب خوردگي بمالند موثر است.
* هويج: اگر برگ هويج را بکوبند و به جاي ضرب ديده ضماد کنند و روي آن را ببندند اثر ضربه را از لحاظ درد و کبودي درمان مي کند.
* زرنيخ: اگر زرنيخ را در آب خوب بخيسانيم و آن را بر محل ضرب ديدگي بماليم موثر است. اندامي که بر اثر ضرب خوردگي، خون مردگي يا کبودي شديد ايجاد شده باشد را نيز درمان مي کند.
* هلو: ضماد حاصل از قطعات برگ هلو و جعفري در روغن زيتون براي رفع ضرب ديدگي مصرف مي شود.
* جعفري: در استعمال خارج له شده گياه در رفع خون مردگي حاصل از ضرب ديدگي يا قراردادن بر روي عضو ضرب ديده اثر مفيد و معالج خواهد کرد.
* باقلا: ضماد آرد باقلا با آرد جو براي درمان ضرب خوردگي مفيد است. همچنين آرد باقلا اگر به محل ضرب خوردگي گذاشته شود مفيد است. همچنين اگر آرد باقلا را با عسل مخلوط کرده و به محل ضرب خورده ضماد کنند موثر است.
* شاه پسند طبي: جوشانده شاه پسند طبي براي کمپرس گرم در مورد ورم و برآمدگي که براثر ضربه در بدن و همچنين رگ به رگ شدگي و دررفتگي با اثر ضربه مفيد است.
* سيب: اگر سيب را رنده کرده و از آن ضماد تهيه کنند و آن را روي چشمي که ضربت خورده بگذارند فورا ضربت را آرام و اثر ضربه را از بين مي برد.
* ريواس: ضماد ريواس با سرکه بر محل ضرب ديدگي اثر آن را از بين مي برد.

منابع:
آسيب هاي ورزشي و درمان با گياهان داروئي - سعيد رسولي
طب سنتي و داروهاي شفابخش - دکتر لطفعلي بريماني
قانون در طب - ترجمه عبدالرحمن شرف کندي هه ژار
راهنماي کامل آسيب هاي ورزشي - ترجمه دکتر مقصود پيري
معارف گياهي - حسين ميرحيدر

 
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ نیست |
 
بک لینک فا